Miks me vajame muuseume praegu rohkem kui kunagi varem?

Tänapäeva ebakindlatel aegadel võivad muuseumid toimida kui laeva ankruna tormisel merel. Neile, kes ei ole kirglikud muuseumi külastajad võib tunduda, et sellised asutused on lihtsalt kohad, kuhu unustatud esemed oma viimaseid eluaastaid on viidud nautima. Kuid iga muuseum on tänapäeval ajakohasem kui kunagi varem. Neil on võim meie ühiskonda peegeldada ja kujundada, alates peamiste sotsiaalsete probleemide käsitlemisest kuni tulevikunägemuse muutmiseni. Siin on viis põhjust, miks me vajame muuseume praegu rohkem kui kunagi varem.

Minevikust õppimine

Eelkõige annavad muuseumid ja galeriid ülevaate inimkonna ajaloost. Ja kuigi ükski muuseum ei saa väita, et ta pakub minevikust täielikku pilti, on mineviku sündmustest, imedest ja tragöödiatest saadud õppetunnid hindamatud.

See kehtib eriti konflikte ja segaduste ajal. Tänapäeval on võimatu ignoreerida kasvavaid pingeid rahvuste, erakondade ja erinevate kultuuriliste gruppide vahel. Ühise keele leidmise asemel näib, et klassi, rassi, soo ja keskkonnakaitse küsimused muutuvad üha ühiskonda lõhestavamaks.

Et aidata üldsusel oma ühist alust taastada ja õppida sildu ehitama, mitte üksteisest eralduma, usuvad paljud, et muuseumidel on oma roll meile perspektiivi andmisel – olgu see siis intellektuaalsete harjutuste kaudu või lihtsalt mineviku vigade väljatoomine selgitamaks, kuhu selline käitumine meid võib viia.

Kogukondade liitmine

Muuseumidel on jõud luua ühtsust nii sotsiaalsel kui poliitilisel, aga ka kohalikul tasandil. Kohalikud muuseumid suudavad pakkuda kogukonnale ühtsustunnet, tähistades kollektiivset pärandit ja pakkudes suurepärast võimalust konkreetse piirkonna ajalooga tutvumiseks.

Kuna tehnoloogia ja digitaliseerimine näevad meid üha enam globaliseerumas, pakuvad sellised institutsioonid teretulnud meeldetuletusi kodule lähemal asuvatest saavutustest ja avastustest, mis ühendavad kogukondi.

Tulevaste põlvede harimine

Tulevikust rääkides on muuseumidel ja teistel kultuuriasutustel alati oma roll tulevaste põlvede harimisel. Alates lastele suunatud näituste loomisest kuni laste õpetamiseni klassiruumis, annavad institutsioonid üle maailma oma panuse teadmiste edasiandmiseks.

Muuseumid on tuleviku jaoks sama olulised kui tulevik muuseumide jaoks. Meie muuseumid ei suuda mitte ainult ajalugu mälus uuesti ellu äratada, vaid nad võivad ka valgustada meie olevikku ja tulevikku. See on vaimuvalgus, mida võib mujalt olla raske leida.